Biologia
O mnie
Konspekty lekcji
=> Budowa i funkcje mitochondrium i plastydów.
=> Mechanizm działania hormonów
=> Porosty jako plechowce symbiotyczne.
=> Porównanie komórki pro- i eukaryotycznej.
=> Rozmnażanie nagonasiennych na przykładzie sosny.
=> Zastosowanie praw Mendla - dziedziczenie grup krwi i czynnika Rh
=> Trawienie pokarmów jako proces złożony proces chemiczny
=> Źródła zmienności genetycznej
=> Rozwiązywanie krzyżówek genetycznych.
Testy
Kontakt
 

Rozwiązywanie krzyżówek genetycznych.

 

Temat: Rozwiązywanie krzyżówek genetycznych.

 

 

  1. Cele edukacyjne.

 

a) kształcenia

Wiadomości

Po lekcji uczeń:

  • opisuje doświadczenia Mendla,

  • określa warunki, w jakich prawa Mendla są prawdziwe,

     

Umiejętności

Po lekcji uczeń:

  • wyjaśnia prawa Mendla,

  • analizuje krzyżówki genetyczne,

  • ilustruje prawa Mendla odpowiednimi krzyżówkami genetycznymi,

  • ustala fenotyp na podstawie genotypu i odwrotnie,

  • wylicza proporcje fenotypów w krzyżówkach genetycznych,

  • czyta tekst ze zrozumieniem,

  • analizuje informacje i dokonuje ich selekcji,

 

b)wychowania

Po lekcji uczeń:

  • ma świadomość odkryć Mendla,

 

  1. Metody pracy.

  • pogadanka,

  • praca w grupach,

 

  1. Środki dydaktyczne.

  • karta pracy,

  • podręcznik,

  • foliogramy,

 

4.Tok lekcji.

 

Faza lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

 

Wyjaśnienie praw Mendla oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć genetycznych

Uczniowie omawiają prawa Mendla, wyjaśniają pojęcia: gen, allel, fenotyp, genotyp, itp.

Nauczyciel podaje temat lekcji

Uczniowie zapisują temat

 

Nauczyciel dzieli klasę na grupy i rozdaje karty pracy.

Informuje że zadaniem uczniów z wszystkich grup będzie przypomnienie i przećwiczenie na krzyżówkach:

-dziedziczenie jedno- i dwugenowego.

-dziedziczenia grup krwi.

-dziedziczenia cech które zlokalizowane są na chromosomach płci.

Wyznacza czas pracy grupowej (około 10 minut).

Nadzoruje pracę.

 

Uczniowie pracują rozwiązując zadania genetyczne.

Nauczyciel prosi o rozwiązywanie kolejnych krzyżówek genetycznych przy tablicy, koryguje odpowiedzi uczniów, odpowiada na ewentualne pytania.

Uczniowie rozwiązują na tablicy zadania.

 

Nauczyciel podsumowuje temat lekcji.

Uczniowie odpowiadają na ewentualne nauczyciela.

Karta pracy

I

 

Ciemna barwa oczu jest cecha dominującą w stosunku do barwy błękitnej. Państwo Kowalscy mają różną barwę oczu. Pani Krystyna ma oczy błękitne, a pan Jan brązowe (pod względem tej cechy mężczyzna jest homozygotą)

a) określ jaka barwa oczu może występować w potomstwie państwa Kowalskich.

    b) Córka państwa Kowalskich wyszła za mąż za Jarka (pod względem barwy oczu mężczyzna jest heterozygotą). Jaką barwę oczu będą miały dzieci z tego małżeństwa ?

    c )czy rodzice o oczach błękitnych mogą mieć dziecko o ciemnych oczach? Uzasadnij odpowiedź.

II

 

Włosy ciemne i proste są cechą dominującą w stosunku do jasnych i kręconych. Brunet o włosach kręconych, którego matka była blondynką ożenił się z kobieta o włosach prostych blond, której ojciec miał włosy kręcone. Jakie włosy będą miały dzieci z tego małżeństwa?

III

 

U człowieka duże oczy i długie rzęsy dominują nad małymi oczami i krótkimi rzęsami. Obie cechy dziedziczą się niezależnie od siebie.

Kobieta o dużych oczach i krótkich rzęsach , wyszła za mąż za mężczyznę o małych oczach i długich rzęsach. Ich jedyne dziecko miało małe oczy i krótkie rzęsy. Podaj genotypy rodziców i dziecka.

IV

 

U człowieka pląsawica Huntingtona jest cechą dominującą nad stanem normalnym, a wzrost niski dominuje nad wzrostem wysokim. Zakładając ,że niska heterozygotyczna normalna zdrowa kobieta wychodzi za mąż za wysokiego oraz heterozygotycznego cierpiącego na pląsawice mężczyznę. Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u ich dzieci?


 
www.twojabiologia.pl.tl
Katarzyna Nowak
 
Ta strona internetowa została utworzona bezpłatnie pod adresem Stronygratis.pl. Czy chcesz też mieć własną stronę internetową?
Darmowa rejestracja