Biologia
O mnie
Konspekty lekcji
=> Budowa i funkcje mitochondrium i plastydów.
=> Mechanizm działania hormonów
=> Porosty jako plechowce symbiotyczne.
=> Porównanie komórki pro- i eukaryotycznej.
=> Rozmnażanie nagonasiennych na przykładzie sosny.
=> Zastosowanie praw Mendla - dziedziczenie grup krwi i czynnika Rh
=> Trawienie pokarmów jako proces złożony proces chemiczny
=> Źródła zmienności genetycznej
=> Rozwiązywanie krzyżówek genetycznych.
Testy
Kontakt
 

Trawienie pokarmów jako proces złożony proces chemiczny

 

TEMAT: TRAWIENIE POKARMÓW JAKO ZŁOŻONY PROCES CHEMICZNY

 

  1. Cele edukacyjne i wymagania

 

 

PO ZAJEIACH UCZŃ POTRAFI

WIADOMOŚCI

 

Zdefiniować terminy: trawienie zewnętrzne i wewnętrzne, hydroliza

Nazwać trawiące cukrowce, tłuszcze, białka i kwasy nukleinowe

Wyjaśnić istotę trawienia

Wyjaśnić mechanizm działania enzymów trawiennych

UMIEJETNOŚCI

Porównać trawienie wewnętrzne i zewnętrzne

Uzasadnić niezbędność procesu trawienia

Analizować przemiany, jakim podlegają proste związki pokarmowe w wątrobie

 

2.Środki dydaktyczne

plansze, preparaty makroskopowe układu pokarmowego różnych kręgowców; modele cząsteczek węglowodanów, lipidów i białek

 

3.Metody pracy

  • analiza tekstu, rycin

  • pogadanka

 

 

 

 

 

 

 

4. Przebieg zajęć

 

 

faza

Czynności nauczyciela

 

Czynności ucznia

 

wprowadzająca

-prosi o nazwanie i wskazanie na planszy odcinków układu pokarmowego i gruczołów trawiennych;

-pokazuje związki organiczne, prosi o ich nazwanie i omówienie budowy

- wskazani uczniowie odpowiadają na zadane pytania;

 

realizacyjna

 

  • podaje temat lekcji;

  • poleca analizę schematu trawienia skrobi;

  • poleca wybranemu uczniowi omówienie trawienia skrobi;

  • informuje, że podobnie, lecz przy udziale innych enzymów rozkładane są białka i tłuszcze;

  • wyjaśnia, że trawienie tłuszczy poprzedza ich emulgacja przez żółć;

  • poleca uczniom przygotowanie wypowiedzi na temat trawienia białek i tłuszczy;

  • sprawdza wykonanie polecenia i zrozumienia istoty trawienia chemicznego;

 

 

  • zapisują temat w zeszycie;

  • analizują schemat i przygotowują słowny opis;

  • korzystając z plansz i foliogramów omawiają proces trawienia wielocukrów; pokazują na planszy narzady, w których zachodzą kolejne etapy trawienia;

 

 

 

 

  • udzielają odpowiedzi;

 

podsumowującą

  • Podsumowuje opracowane zagadnienia i informuje uczniów o mechanizmie regulacji nerwowo-hormonalnej pracy układ pokarmowego;

 

- odpowiadają na polecenia kontrolne, analizują schemat kontroli głodu i sytości;

 


 
www.twojabiologia.pl.tl
Katarzyna Nowak
 
Ta strona internetowa została utworzona bezpłatnie pod adresem Stronygratis.pl. Czy chcesz też mieć własną stronę internetową?
Darmowa rejestracja