Biologia
O mnie
Konspekty lekcji
=> Budowa i funkcje mitochondrium i plastydów.
=> Mechanizm działania hormonów
=> Porosty jako plechowce symbiotyczne.
=> Porównanie komórki pro- i eukaryotycznej.
=> Rozmnażanie nagonasiennych na przykładzie sosny.
=> Zastosowanie praw Mendla - dziedziczenie grup krwi i czynnika Rh
=> Trawienie pokarmów jako proces złożony proces chemiczny
=> Źródła zmienności genetycznej
=> Rozwiązywanie krzyżówek genetycznych.
Testy
Kontakt
 

Zastosowanie praw Mendla - dziedziczenie grup krwi i czynnika Rh

 

TEMAT: ZASTOSOWANIE PRAW MENDLA – DZIEDZICZENIE GRUP KRWI I CZYNNIKA Rh.

 

CEL OGÓLNY LEKCJI: Poznanie i wyjaśnienie mechanizmu dziedziczenia w zakresie głównych grup krwi człowieka i czynnika Rh oraz korzyści wynikających ze znajomości grup krwi.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  • foliogram – grupy krwi układu ABO (nazwy grup krwi, cechy erytrocytów i osocza);

  • rzutnik;

  • przygotowane zadania genetyczne;

  • podręcznik;

METODY:

  • Pogadanka;

  • Samodzielne ćwiczenia uczniów;

  • Pogadanka utrwalająca;

PLANOWANIE OSIĄGNIĘĆ UCZNIA:

 

PO LEKCJI UCZEŃ POWINIEN:

  1. Definiować pojęcia: allele wielokrotne;

  2. Omawiać cechy układu grupowego krwi ABO;

  3. Przewidywać grupy krwi rodziców i dzieci(ustalać ojcostwo);

  4. Przedstawić mechanizm dziedziczenia grup krwi i czynnika Rh;

  5. Rozwiązywać krzyżówki genetyczne;

  6. Właściwe posługiwać się poznaną terminologią biologiczną;

 

 

 

 

FAZA LEKCJI

ZAGADNIENIA

CZYNNOŚCI UCZNIA

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

WPROWADZAJĄCA

  1. Przypomnienie zasad dziedziczenia wg Mendla,

  2. Wprowadzenie pojęcia: allele wielokrotne,

 

 

 

- notatka w zeszycie uczniów;

- pogadanka wprowadzająca;

 

REALIZACYJNA

  1. Omówienie układu krwi ABO- podanie genotypów głównych grup krwi u człowieka;

  2. Przewidywanie grup krwi- ćwiczenia;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Zasady dziedziczenia czynnika Rh

 

  1. Rozwiązywanie zadań genetycznych

- notatka w zeszycie uczniów;

 

 

 

 

 

- przepisywanie z tablicy i wypełnianie tabeli w zeszytach;

 

 

 

 

 

 

 

- notatka

 

 

 

- zapisywanie zadań do zeszytu, rozwiązywanie zadań;

- omówienie zagadnienia na podstawie foliogramu;

 

 

 

- omówienie zasad wypełniania tabeli,

wpisywanie danych podawanych przez uczniów, korygowanie błędów, wyjaśnienia wątpliwości;

 

-wykład

 

 

 

- podyktowanie zadań uczniom, wspólne ich rozwiązywanie z uczniami na tablicy;

 

 

 


 
www.twojabiologia.pl.tl
Katarzyna Nowak
 
Ta strona internetowa została utworzona bezpłatnie pod adresem Stronygratis.pl. Czy chcesz też mieć własną stronę internetową?
Darmowa rejestracja